Wykład dziekański „On Gaining Epistemic Value out of Works of Fiction”

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 29 marca 2023 (środa) 15:00 - 16:30

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na wykład dziekański, który na Wydziale Filologicznym UŁ wygłosi prof. Mitchell Green z University of Connecticut.

Powszechnie uważa się, że beletrystyka (taka jak powieści, opowiadania, sztuki teatralne i filmy) może zapewnić wiedzę i/lub zrozumienie wielkich tematów, takich jak kondycja ludzka, lub bardziej szczegółowych tematów, jak żal, zdrada, przyjaźń lub poniżenie. Są to rzeczywiście jedne z powodów, dla których wielu czytelników tak wysoko ceni fikcję. Jednak w ostatnich latach filozofowie wyrazili sceptyczne wątpliwości co do tego, czy fikcja ma epistemiczne referencje, które są jej powszechnie przypisywane. W tym wystąpieniu najpierw wyjaśnię takie sceptyczne wątpliwości. Następnie będę argumentował, że chociaż mają one pewne zalety, można na nie odpowiedzieć, trzymając się wiary w epistemiczne poświadczenia fikcji. Problem leży w tym, że uzyskanie wartości epistemicznej, jaką ma do zaoferowania jakaś fikcja, może wymagać więcej pracy, niż czytelnicy na ogół się spodziewają, gdy zasiadają wygodnie z książką (sztuką teatralną, filmem itp.).

mówi prof. Mitchell Green.

Wykład „On Gaining Epistemic Value out of Works of Fiction” (O uzyskiwaniu wartości epistemicznej z dzieł beletrystycznych) zostanie wygłoszony w języku angielskim.

O prelegencie:
Mitchell Green jest profesorem filozofii na Uniwersytecie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się filozofią języka, pragmatyką, estetyką i filozofią umysłu. Wśród jego publikacji są też prace poświęcone ewolucji komunikacji i naturze czasu, np. monografia „Self-Expression” (Oxford University Press 2007). Od 2022 Mich Green jest redaktorem naczelnym czasopisma „Philosophia”. Jego najnowsza książka „The Philosophy of Language” została wydana przez Oxford University Press w 2020 roku.

Plakat

It is widely believed that fiction (such as novels, short stories, plays, and movies) can provide knowledge and/or understanding—of grand themes like the human condition, or more specific topics such as grief, betrayal, friendship, or humility. These are indeed among the reasons why many readers value fiction so highly. However, in recent years philosophers have raised skeptical doubts about whether fiction has the epistemic credentials commonly ascribed to it. In this talk, I will first explain these skeptical doubts. Then I will argue that while they have some merit, it is possible to respond to them while holding on to belief in fiction’s epistemic credentials. The catch will be that getting the epistemic value that some fiction has to offer might require more work than readers generally expect to do when curling up with a book (play, movie, etc.).

- says prof. Mitchell Green.

Bio:
Mitchell Green is Professor of Philosophy at the University of Connecticut. His research foci are the philosophy of language, pragmatics, aesthetics, and the philosophy of mind. He has also written on the evolution of communication, and on the nature of time. In 2022 he became Editor-in-Chief of the journal Philosophia. His most recent book is The Philosophy of Language, published by Oxford University Press in 2020.

Miejsce wydarzenia: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 29 marca 2023 (środa) 15:00 - 16:30